Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Mozaik – Magyar jelenidő és történelem
Szerző: Gerő András
Kiadó: Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány
Vannak szerzők, akiknek eredeti szakmája már-már másodlagos, és mi olvasók leginkább annak örülünk, ha mindenről vagy legalább bármiről írnának. Nincsenek sokan, de Gerő András történész vitán felül közéjük tartozik. Gondolkodásának szerkezete finom, lényeglátó és izgalmas. Jelen kötetének témahorizontja nagy örömünkre széles, mondhatnánk úgy is, szerteágazó, hiszen események, történeti dokumentumok, korszakok, személyek és intézmények köré szerveződik több évszázadot átkarolva.
Gerő András mozaikjai egyszerre „korszerűtlenek” és reményt keltők. Korszerűtlenek, hiszen hiányzik belőlük a 21. század első évtizedeire olyannyira jellemző túlfeszítettség és a vitát elfojtó kizárólagosság. Ugyanakkor és éppen ezért reményt keltők, mert ha szerzőnket követve a jelenből bátran és szabadon visszatekintünk, a múlt és jelenünk közötti szakadék érzéki csalódásnak bizonyul. Az összefüggések tisztán láthatók, nincsen szakadék.
Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány, Budapest, 2020.
388 oldal
3500 Ft
ISBN 978-615-5118-97-5